معرفی کوتاه

رایان آروین الگوریتم

شرکت «رایان آروین الگوریتم» با اتکال به خداوند متعال و با تکیه بر دانش فنی و تجربه غنی چندین ساله اعضای خود در زمینه‌های گوناگون فنی مهندسی و مدیریتی، همواره پایش، شناسایی و تبیین صحیح و دقیق مهم‌ترین مسائل و چالش‌های داخلی و بین‌المللی و سپس ارائه راه‌کارهایی هوشمندانه، مبتکرانه، پیش‌دستانه و جامع برای رفع آنها را سرلوحه خود قرارداده است.
سماکنترل محصول دانش بنیان این شرکت در حوزه کشاورزی هوشمند است که با هدف توانمندسازی کشاورزان با فراگیرسازی کشاورزی دانش بنیان تولید شده است.

+10 فناوری

بکارگرفته شده

+15 عنوان

مقاله و ثبت اختراع

+15 سال

تجربه در حوزه فناوری

باور انسان اساس تمام امور است.

داستان موفقیت

آنچه در کویر می روید فقط گز و تاق نیست؛ زعفران هم هست. بابابزرگ خیلی زحمت می کشید. تابستان ها در مزارع زعفران بوته های خار شتر رشد می کند و آن ها را با بیل از بیخ زمین قطع می کنند. برای کمک به بابابزرگ با برادرم مرتضی از تهران می رفتیم دهاتمان ارسک و تمام خارها را می زدیم. لذت بخش بود چون هم بابابزرگ خوشحال می شد و هم مادرمان. همین برایمان بس بود.

هفت هشت سالی هست که از ازدواجم می گذرد و در این سال ها کارهای زیادی را با دغدغه بهینه سازی انرژی انجام دادیم. یک سال هم از خروجمان از شرکتی که در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تاسیس کردیم می گذرد. در آن روزهای سخت سال ۹۲ به پیشنهاد پدر مساله ای جدید را با استادمان پروفسور محمدباقر منهاج در میان می گذاریم. پدر از سختی های کشاورزان در آبیاری می گوید و به تمدن نوین اسلامی فکر می کند. مشکل آبیاری کشاورزی در مناطق کویری و بهینه سازی مصرف آب است و استاد بسیار استقبال می کند. موضوعات پروپزال ها را عوض می کنیم و می رویم سمت آبیاری کشاورزی.

خانواده هایمان تشویق و حمایت می کنند و همه علاقمند هستند تا آینده را ببینند. تلاش همسرم از من بیشتر است و مطالعه و شبیه سازی مدل های مختلف را بررسی می کند. استاد هم چه خوب رهنمود می دهد و راهنمایی می کند.

کار به مرحله تجاری سازی رسیده است. با مرتضی درمیان گذاشتیم و قول داد حمایت کند و کرد. مادر هم از این همکاری بسیار خوشحال است.

شرکت تائیدیه دانش بنیانی را می گیرد و کار شروع می شود. استاد منهاج هم حمایت ویژه ای دارند و بعد از اختراع در ایران، ثبت اختراع در آمریکا را به حمایت ایشان شروع می کنیم. روزی که ایمیل ثبتش آمد مشهد بودیم. منزل پدر همسرم، همه خوشحال شدند و از همه بیشتر مادر همسرم خوشحال بود. فرهیخته است و اهل مطالعه.

حالا زیر ساخت ها آماده است و همه چیز برای خدمت به کشاورزان آماده شده است. طی این مدت بهترین دوستانم به کمک ما آمدند و همه آماده ایم تا از خدمت لذت ببریم. مثل دوران نوجوانی.

سما در مرزهای فناوری

نقش آفرینی بین المللی

بنیان گذاران این شرکت از سال ۱۳۹۲ فعالیت مطالعاتی خود را در زمینه تخصیص مناسب منابع آبی در کشور شروع نمودند و بدین ترتیب، شرکت رایان آروین الگوریتم گواهی دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۶ از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرد. و در سال ۲۰۱۹ گواهی ثبت اختراع بین‌المللی در کشور آمریکا برای این شرکت با عنوان:

Deficit-irrigation control system, based on dynamic organization of multi-agents systems and wireless or wired network

و با شماره United States Patent 10412907 صادر شد. سه گواهی ثبت اختراع داخلی و تائیدیه‌های دانشگاه تهران و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز از دیگر دستاوردهای علمی این شرکت است که با قوت و سرعت به حرکت خود در جهت اهداف تعیین شده ادامه می‌دهد.

نقش ما در اقتصاد

راهبردهای ما

«پیشتازی اقتصاد دانش بنیان» عبارتی است که بند دوم سیاست های اقتصاد مقاومتی با آن شروع می شود و کشاورزی از عرصه های مهمی است که «توسعه کارآفرینی» بر پایه های هرم جمعیتی کشور را شکل خواهد داد. در این راستا مدل نوآوری این شرکت بر اساس تئوری نوآوری فراگیر بوده که با هدف توانمندسازی کشاورزان برای «به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی» و «تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط» با فراگیرسازی کشاورزی دانش بنیان دنبال شده است.

مهمترین چالش کشاورزی در کشور عدم بهره وری در منابع آب و عملکرد است که عامل مدیریت صحیح منابع آبی نقش مهمی در این مساله استراتژیک دارد و محصول سماکنترل با هدف توانمندسازی کشاورزان در این بخش تولید شده است.

بنیان گذاران و تیم سما

پروفسور محمدباقر منهاج

پروفسور محمدباقر منهاج

هم بنیان گذار و رئیس هیات مدیره

استادتمام دانشگاه صنعتی امیر کبیر است. تالیفات بسیار زیادی در زمینه هوش محاسباتی و سیستم های کنترل داشته و برای کاربردی کردن تحقیقات ارزش بالایی قائل است.

منصوره کفاش

منصوره کفاش

هم بنیان گذار و مدیرعامل

وقتی همه دست از کار و کوشش بر می دارند و از تلاش بیشتر مایوس می شوند، زمان شروع به کار شما است. در این موقعیت، موفقیت را کسانی خواهند ساخت که جدیت و تلاش بیشتری دارند. باید موقعیت های پنهان شده در عمق سختی ها را کشف کنیم.

محمدجواد مطهری شریف

محمدجواد مطهری شریف

هم بنیان گذار، عضو هیات مدیره و مدیر نوآوری فنی

خواستن کافی نیست. باید جدی بخواهیم. باید خود را وقف در اهداف کنیم و بر اهداف تمرکز کنیم. ممکن است اهداف عالی اول کار تا انتها همراهمان نباشند. پس باید مواظب اهداف باشیم.

سهیل تقوی

سهیل تقوی

مشاور ارشد
مرتضی مطهری شریف

مرتضی مطهری شریف

سرمایه گذار اولیه و مدیر تولید
وحید حیدری

وحید حیدری

رهبر فنی نرم افزار
محمد محمدی

محمد محمدی

توسعه دهنده فرانت
محمد سبزواری

محمد سبزواری

توسعه دهنده سخت افزار
حمیدرضا ایمانپور

حمیدرضا ایمانپور

پشتیبان فنی
دکتر مهدی کلانکی

دکتر مهدی کلانکی

مشاور آبیاری
حسن حبیبی

حسن حبیبی

فروش

اختراعات و تائیدیه ها

دستاوردهای علمی پژوهشی

  • ثبت اختراع کنترل سامانه کم آبیاری تنظیم شده هوشمند در آمریکا
  • ثبت اختراع کنترل سامانه کم آبیاری تنظیم شده هوشمند در ایران
  • تائیدیه سازمان پژوهش های صنعتی کشور
  • ثبت اختراع سامانه کنترل هوشمند روشنایی
  • ثبت اختراع بالاست الکترونیکی تنظیم شدت نور
  • تائیدیه دانشگاه تهران
  • مقام سوم هفتمین جشنواره علمی پژوهشی فردوسی
  • مقام برگزیده جشنواره شکوفا در حوزه آب و برق و انرژی
  • مقالات علمی پژوهشی متعدد

نام گذاری «سما»

چرا «سما» را انتخاب کردیم