معرفی مدیریت هوشمند گلخانه سما کنترل: نسخه شبنم

امروزه مصرف روزافزون محصولات کشاورزی باعث ایجاد چالش جدیدی درزمینه تأمین نیاز غذایی شده است. از طرفی مناسب نبودن اقلیم مناطق تحت کشت برای محصولات بنیادی و موردنیاز، معضلی است که اکثر کشاورزان با آن دست‌به‌گریبان هستند. ازاین‌رو احداث گلخانه برای تأمین زنجیره غذایی گزینه‌ی مناسبی برای پرورش گیاهان غیر بومی یا غیرفصلی به نظر می‌رسد؛ اما این گزینه هم چالش‌های مخصوص به خود را دارد. یکی از مهم‌ترین این موارد تأمین به‌اندازه و به هنگام نیاز آبی گیاهان به‌صورت ساده یا کودآبیاری است؛ چراکه زمان‌بندی زودهنگام باعث بیش‌آبیاری و ایجاد روان آب و شستشوی مواد آلی خاک می‌شود و از طرف دیگر زمان‌بندی دیرهنگام باعث مواجهه گیاهان با تنش آبی خواهد بود. مناسب‌ترین حالت برای آبیاری، کنترل زمان آب دهی با توجه به نیاز آبی کشت می‌باشد. به‌عبارت‌دیگر آبیاری گیاه بایستی با توجه به سن گیاه، مرحله رشد گیاه، رطوبت بستر، جنس بستر و… انجام گیرد.

از دیگر چالش‌ها می‌توان به کنترل اقلیم داخل گلخانه مطابق با نیاز گیاه برای بازده حداکثری اشاره کرد. واضح است که هر چه پارامترهای محیط کشت به نیاز گیاه برحسب نوع، رقم، مرحله رشد و… نزدیک باشد، ضریب رشد گیاه و بازده محصول آن افزایش‌یافته و درنتیجه بازده کل سیستم افزایش خواهد یافت. در مواردی این بازده وابسته به زمان رسیدن محصول است و درصورتی‌که زودتر از موعد عادی به بازار ارائه گردد، سود بیشتری عاید کشاورز خواهد شد؛ این امر نیز نیازمند کنترل صحیح اقلیم گلخانه و برآورد کردن نیازهای گیاه برای رسیدن به شرایط زودرسی می‌باشد.

شرکت دانش‌بنیان “رایان آروین الگوریتم” با استعانت از خداوند منان و تلاش بی‌وقفه متخصصان حوزه‌های مختلف، موفق به طراحی و ساخت سامانه کنترل هوشمند گلخانه با نام تجاری “سما کنترل” شده است. این سامانه برحسب نیاز گیاه کشت‌شده و با توجه به عملگرهای موجود اقدام به کنترل آبیاری و محیط داخل گلخانه می‌کند.

خواندن  گلخانه هوشمند - راهکارهای سماکنترل
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *